Ana Sayfa / Hitabet / Hitabette Konunun Önemi

Hitabette Konunun Önemi

Hitabette Konunun Önemi
Hitabette Konunun Önemi

Daha önce diksiyon için hitabetin öneminden, topluluk önünde konuşma fobisini nasıl yeneceğimizden uzunca bahsetmiştik. Şimdi ise hitabette konunun öneminden bahsedeceğiz. Bir çok tecrübeli hatip herhalde aynı fikirdedir ki; konunun önemi hitabetin onda dokuzunu kapsar. Ne kadar tecrübeli ve iyi bir konuşmacı olun seçtiğiniz konu insanların ilgisini çekmiyorsa, konuşmanız dinleyicilerin gözünde hüsranla noktalanabilir. Konuşmanıza insanları çekmenin yollarını aramaktan ziyade hitabetinizin konusuna odaklanmalısınız.

Hitabette konunun bulunması

İyi konuşan ve dinlenen biri mi olmak istiyorsunuz? Konunun hitabet için çok önemli olduğunu anladım ama konuyu nereden bulacağım mı diyorsunuz? O zaman çevrenizle ilgili olun. Dünya ile ilgilenin. İç basın, dış basın, gündem, insanların merakını çekecek konular, en önemli yeniliklerle ilgilenin. Yeni fikirlerin, düşüncelerin peşinden koşun. Sonra bunları sizin yorumunuzla insanların anlayacağı bir şekle getirin ve onlara hatiplik yapın. Hatip gerçek ve iyi bilgileri elde ettiğinde onları kendi yetenekleriyle nasıl kullanmasını bilir.

İyi bir hatip olmak için, konuyu bulmak için çevrenize bakın. Çok okuyun, çok düşünün, tartın. Çevrenizdeki insanlarla söyleyişler yapın. Farklı düşüncede insanlarla tanışın. Araştırın, sohbet edin ve not alın. Yanınızda küçük bir defter bulundurun. Önemli bilgileri yazın.

Konuya iyi hazırlandıysanız ki burada bol bol prova yapmayı da öneriyoruz, konuşmaya hakim olursunuz. Beden dilinizi, mimiklerinizi gayet yerinde kullanır, kendinden emin bir şekilde anlatacaklarınızı dinleyicilerinize aktarırsınız. Dinleyicilerin ilgisini çekecek bir konu her zaman bir sıfır önde başlar. Bu hatibin bize söyleyecekleri var derler ve can kulağı ile sizi dinlerler. Siz de iyi hazırlandığınız konuyu kendinize has üslubunuzla anlattığınızda konuşma çok iyi geçecektir.

Konuyu seçtikten sonra gerekli malzemeyi bulun ve toplayın. Konuşmanın ana tezini desteklemek için düşünce ve fikirleri seçin. Konuşma planınızı hazırlayın ve son olarak sesli provalar yapın. Hatip her zaman iyi bir öğrenci olmak zorundadır. Çok çalışın, çalışmak yetenekten çok daha önemlidir.

Toparlamamız gerekirse önce kendi bildiğiniz bilgileri not edin. Sonra araştırın, sonra başkalarıyla tartışın ve kendi üslubunuzla bir konuşma planı hazırlayıp, bol bol prova yapın. Diksiyon çalışmalarını da her gün yapıyorsanız kendinize güveniniz daha da artacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir