Ana Sayfa / Hitabet / Hitabet nedir?

Hitabet nedir?

Kimi konuşmacılar, hoşumuza gitmeyen bilgiler veriyor olsa da, hayranlıkla dinleriz. Buna hiç dikkat ettiniz mi? Bu yazımızda bahsedeceğimiz diksiyon ve hitabet ilişkinin canlı görseli olan bu durum; kimilerimizin kuvvetli hitabet yetilerinden kaynaklanır kuşkusuz. Pek çok kaynakta hitabet sanatı olarak tanımlanan bu nitelik doğuştan gelen bir yeti olarak biliniyor olsa da, aslında hitabet eğitimi çeşitli biçimlerde bu kişilere verilmiştir. Biz size çeşitli biçimlerde değil, doğrudan Hitabet Kursu veren bir kurum olarak hizmet veriyor ve hitabet yetilerinizi maksimum seviyeye taşıyoruz.

Hitabet Nedir?
Hitabet Nedir?

İletişimdeki büyük gelişmelere rağmen, insanoğlunun çevresi ile etkileşimini sağlayan en etkili araç konuşma yeteneğidir. Aile içinde, okulda veya toplumun diğer kurumlarında ve sektörlerinde olsun, kişi bireyselliğini konuşma yoluyla aktarabiliriz. Toplumsal bir varlık olan kişi küçük veya büyük ancak bir toplulukla konuşmaya ihtiyaç duyar. Bugün, her insana yaşadığı toplumsal düzende konuşma hakkı tanınmaktadır. Bu nedenle, iyi konuşma çalışmaları, toplumdaki her birey için yararlıdır. Buna ek olarak, günümüzde artan eğitim fırsatları sayesinde insanlar eğitim almak için daha fazla fırsata sahiptir ve bu eğitimlerin kazandıkları bilgileri toplulukla paylaşmaları gerekir. Atölyeler, konferanslar ve bu paylaşım için sempozyumlar gibi bilim faaliyetleri de iyi konuşma becerileri gerektirir. Zihnimizden geçenleri, tasarladıklarımızı, duygularımızı biçimlendirip karşı tarafa yansıtmadaki en önemli aracımız şüphesiz konuşma olmuştur. Konuşmayı etkileyen faktörleri analiz ederek iyi bir konuşma gerçekleşir. Konuşmayı etkileyen faktörler şunlardır: Konu, izleyici, çevre ve konuşmacıdır. İyi bir konuşma yapabilmek için, bu maddeleri bir bütün olarak değerlendirip ayrı ayrı analiz etmeliyiz.

Kitleleri Kontrol Edin

Herhangi bir topluluğu etkilemek, bir düşünceye uyum sağlamak ya da kitlelere rehberlik etmek veya harekete geçirmek için tasarlanmış planlı, konuşmalara hitabet denilmektedir. Hitabet, ‘hatabe’ nin kökeninden türemiş Arapça bir kelimedir. Bu, kişi veya topluluk hakkında konuşmak demektir. Anatomiyi etkili ve uygun konuşma sanatı olarak da tanımlayabiliriz. Terim kelimenin tam anlamıyla bir fikri, dinleyicilerine ustaca bir şekilde iletişim kurmanın ve böylece diğerlerini etkileyen bir yol anlamına gelir. Bu nedenle hitabette amaç insanları konuşma dili ile ikna etmektir. Bazıları konuştukları gruba seslenirken yüksek sesle konuştuklarında ikna edici ve iyi konuştuğunu düşünüyorlar. Ancak iyi konuşmak ve iyi konuşmak, yüksek konuşma yapmak demek değildir. İnsanların işitme engelli olduğunu düşündüğünüz gibi konuşmak, güzel konuşma anlamına gelmez. Hitabet sanatı, özel yeteneğe ihtiyaç duyan sözlü türlerden biri olduğundan hitabet edecek kişi, hatip, dinleyicilerle karşı karşıya kaldığından konuşma türü diğer türlere göre çok daha zordur. Bu nedenle hatibin geniş bir bilgi birikimine, sağlam bir genel kültüre ve aynı zamanda rahat ve akıcı konuşma yeteneğine sahip olması gerekmektedir.  Bu nedenle diksiyon ve hitabet birbiriyle etkileşim halindedir.

Hitabet kursunda yapılan çalışmalar hitabet eğitimi veya güzel konuşma (diksiyon) üzerine odaklanmıştır. Hitabet kursu eğitiminin tam olarak verilmesi ancak, iyi konuşma bilgisi ve becerisi ile gerçekleşmektedir. Hitabet eğitimi almış biri, konuşmayı yapabilen, insanlarla konuşabilen, yaşadığı sosyal çevredeki insanlarla müzakere edebilecek ve pazarlık edebilecek bir kişidir. Dinleyicilerle, konuşabilen ve insanları ikna edebilen uzman tam konuşma eğitimi ve becerisine sahip kişidir. İyi konuşmak bir sanattır. İyi konuşma yapanlar, çevrelerindeki insanları kısa sürede etkileme, duygu ve düşüncelerini ifade etme ve tanıştıkları insanlar tarafından kabul görme yetkisine sahiptir. Buna rağmen, bu insanlar dostça konuşmaların tek aranan isimleridir. İyi konuşmak, hem özel hem de iş hayatında başarı ve başarı sırrını ifade eder. İş yaşamında başarılı olabilmek için kısa bir süre içinde kendisini tanıtmak ve konuşma becerisi ile yakından ilişkili olan çalışmalarıyla ilgili bilgi ve becerisini göstermemek konusunda yetkin olmak zorundadır. Özel hayatta mutluluk, arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurmanın yolu güzel konuşma biçimidir. Hatip hitap edeceği kişilere etkili ses tonu kullanmazsa konu ne kadar farklı olursa olsun canlılığını yitirecektir. Hitabet sanatı bu nedenle önemlidir.

Kimse doğuştan bu yetenekle hatip olarak doğmaz. Zamanla hitabet sanatı inceliklerini öğrenme becerisi ile geliştirmiştir. Kişinin iş ve özel hayatındaki başarısı hitabet sanatının inceliklerini bilmesine ve böylece insanları etkilemesine bağlıdır. Alacağınız hitabet eğitimi pek çok bakımdan daha etkili bir iletişim kabiliyetine sahip olmanızı sağlayacaktır. Bizden hitabet kursu almak için bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilir, nitelikli hizmetlerimizden uygun koşullarla faydalanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir