Ana Sayfa / Doğru Nefes / Doğru nefes almanın faydaları

Doğru nefes almanın faydaları

Doğru Nefes Alma

İnsan vücudu bir ritim kurgusu üzerine kuruludur. Kalbin atışı kanın dolaşımı ve sistemin bütünü doğru nefes alma ile sağlanan oksijenden kaynaklanır. Pekiyi doğru nefes iletişimde etkili midir? Elbette öyledir. Diksiyon kavramının bileşenlerinin belki de en önemlisi doğru nefes almaktır. Pek çoğumuzun efektif biçimde kullanmadığı diyafram nefesi, çok güçlü ve etkili ses kullanabilmemizi sağlayan bir olgudur ki, diyafram nefes terapisi ile geliştirilebilmektedir. Esasında doğru nefes almanın faydaları, başlığı altında pek çok fizyolojik husustan da bahsedebiliriz. Ancak biz esas konumuz olan diyafram nefesi faydaları konusuna öncelik verelim. Zira iletişimde önemli kavramlardan birisi olan diksiyonun vazgeçilmez unsurlarının başında doğru nefes, yani diyafram kullanmak gelmektedir.

Doğru Nefes Almanın Faydaları
Doğru Nefes Almanın Faydaları

Solunumun temel işlevi, organizmanın oksijen ihtiyacını karşılamak ve gerekli enerjiyi sağlamaktır. Solunum sistemi, sesi oluşturan havanın kütlesinin vibrata iletilmesini sağlayan organlardan oluşur. Nefes alma, oksijen yoğun hava vücudun ciğerlerinden alıp, sonra kullanımdan sonra karbon dioksit olarak vermektir. Nefes alırken diyafram aşağı itilir ve düzleşir, göğüs ve karın genişler. Nefes alırken diyafram ve göğüs duvarı rahatlar, akciğerler küçülmeye başlar ve hava çıkar. Solunum süreci, insan tarafından fark edilmeden dakikada 16-17 dakika tekrarlanır. Bununla birlikte, konuşurken 1000-1500 ml hava kullanılır. Bu miktardaki havayı akciğerlere doldurmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır. Akciğerlerinizi şişirmeye çalışmak, konuşmak ve şarkı söylemek için nefes almak için büyük bir hatadır. Solunum kasları sürekli bu şekilde mücadele ederse, akciğer alveolleri çok gerilir ve havayı tamamen geri veremezler. Bu sebeplerden ötürü nefes alma esnek olmalı ve gevşek olmamalıdır.

Solunum elemanını geliştirmek ve arzulanan nefes tekniğini elde etmek için doğal solunum yolunu kullanmalıyız. Doğru nefes ile konuşma solunumu, diyaframdan gelen solunum gücü. Bu nefes basını söylemem için yeterli olmadığından düzenli çalışmayla geliştirilmesi gerekecek. İletişimimizin en iyi şekilde şarkı söyleyerek ve konuştuğunu düşünürsek, sosyal ilişkilerimizin kendimizi en iyi ifade etmek ve mümkün olan en iyi şekilde kullanmayı anladığını anlayabiliriz. Konuşurken ve şarkı söylerken duymak ve anlamak zorunludur. Bu iki faktörü etkileyen şey nefesimize ne kadar hakim olduğumuz. Konuşurken yeterli ses yüksekliğine sahip değilsek ve tam olarak ne dediğimizi anlamazsak, nefesimizi iyi kullanmadığımızı düşünmeliyiz ve bu nedenle doğru nefes teknikleri üzerinde çalışmamız gerekiyor. Şarkı söylerken ve konuşurken uzun cümleler kuramamak kelimeler arasında sıkça nefes almasına ve tam olarak anlaşılamamasına neden olur. Kişinin çok fazla enerji harcamasına rağmen bu durumda olması örneğin; hem konuşurken hem de şarkı söylerken kişiyi rahatsız eden bir duruma dönüşebilir. Nefes terapisi,  egzersiz tekniklerinin bir sonucu olarak, nefes teknikleri en az hava ile uzun cümleler oluşturmak için kullanılabilir. Bu şekilde, en net ve dinleyecinin zihninde anlaşılır şekilde ifade kabiliyeti elde etmesini sağlar. Böylece doğru nefes alma faydası nefesimizi en iyi şekilde kullanarak iletişimimizi üst düzeye çıkarmamızı sağlar.

Nefes alınmasının doğru şekilde yapılamaması hem şarkı hem de konuşma açısından sorunlar yaratıyor. Etkili ve güzel konuşmak için, nefes almanın düzenli bir şekilde olması gerekir. Konuşmayı sağlayan temel faktör nefestir. Ancak birçok kişi nasıl doğru nefes alacağını bilmiyor. Sonuç olarak, bu konuda yetersiz bilgiye sahibiz.

Diyafram nefesi, doğal olarak doğumumuzda bize öğretilen içgüdüsel bir solunumdur. Ne yazık ki bebeklikten sonraki yıllarda bu doğru nefes teknikleri unutularak yerini yüzeysel solunuma bırakıyor. Bu tip yüzeysel solunumda, akciğerlerin üst ve orta kısımlarına hava dolar ve bu nedenle akciğerin üst kısmına hava dolduğundan solunum yetersizdir. Bunun dışında diyafram solunum kası olduğundan konuşurken duyguların karşı tarafa doğru anlamda iletilmesini de sağlar. Yani diyafram duygulardan etkilenir. Örneğin korku anında diyafram gerginleştiğinden kasılır. Bu durumda solunuma izin vermeyerek bir nevi kişinin nefes alamamasına neden olur. Diyafram yapısı itibariyle kaslı olduğundan geliştirmek amaçlı nefes tutma çalışmaları da doğru nefes teknikleri açısından faydalı olacaktır. Nefes egzersizleri, ilk başta kişide baş dönmesi, yorgunluk gibi etkilere neden olabilir. Bunda olumsuz bir durum yoktur. Sürekli nefes alıp verme sonucu vücuda alınan temiz hava insanda bu gibi etkilere neden olabilir. Bu yüzden nefes alıp verme durumunda kısa süreli olarak kaslarınızı gevşetebilirsiniz. Bu şekilde egzersizleriniz daha verimli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir