Ana Sayfa / Doğru Nefes / Doğru Nefes Alma: Diyafram Solunumu

Doğru Nefes Alma: Diyafram Solunumu

Doğru nefes almak nedir?

Doğru nefes aldığınızı düşünüyor musunuz? Eğer nefes alıp vermenin içgüdüsel ve bizim dahlimiz olmadan yapılan bir şey olduğunu düşünüyorsanız, üzgünüm ama yanlış solunum yapıyorsunuz. Belki de hiç düşünmediniz, “Nefes alıp veriyorum işte, bunun yanlışı doğrusu mu olur?” dediniz. Bir çok insan aslında bu şekilde yaşıyor. Bu yüzden diksiyon açısından doğru ses çıkartamadıkları gibi birde sağlıklı yaşamdan da mahrum oluyorlar. Evet doğru duydunuz, doğru nefes almak sadece sesinizin kalitesini arttırmaz aynı zamanda yaşam kalitenizi de arttırır.

Diyafram Nefesi

Doğru nefes almak diyafram solunumu yapmak demektir, bu kadar basit. Peki nedir diyafram nefesi, nasıl yapılır? En bilinen örnekle başlayalım: Bir elinizi göğsünüzün, bir elinizi de karnınızın üzerine koyun ve sonra nefes alın. Hangi eliniz öne doğru ilerledi? Karnınızın üzerine koyduğunuz eliniz hareket ettiyse doğru nefes alıyorsunuz, eğer göğsünüzün üzerine koyduğunuz eliniz hareket ettiyse yanlış nefes alıyorsunuz demektir. Yanlış nefes alıyorsanız üzülmeyin, biz zaten doğru nefes almanız için buradayız.

Diyafram Solunumu
Doğru Nefes Alma

Diyafram nefesi hakkında bilmeniz gerekenler

Nefes alırken sadece karın bölgenize doğru değil, yanlara ve arkaya doğru baskı olacak şekilde alacaksınız. Bunu anlamak için elinizi belinizin yanlarına ve arkasına koyun, baskıyı hissetmeye çalışın. Nefes verirken de dışa doğru baskı yapmaya çalışın. Bunu çoğu kişi yanlış bilir. Nefes verirken içe doğru baskı yapmaya çalışır, fakat doğrusu yine dışa doğru baskıdır.

Doğru nefes almak için yapacaklarımız

İlk egzersizlerimiz diyafram kasını hissetme teknikleri olacak. Böylece diyafram kasının çalışma sistemini anlayacaksınız:

Diyafram kasını hissetme teknikleri

  1. Egzersiz 1: Yere sırtüstü uzanın ve karnınızın üst bölgesine yani kaburga kemiklerinizin bittiği yere bir kitap koyun. Bir müddet bu şekilde nefes alıp verin. Kitabın yukarı aşağı hareket ettiğini görüp diyafram kasınızı hissedeceksiniz.
  2. Egzersiz 2: Dik durun ve bir köpek gibi – komik ama gerçek – hızlı hızlı nefes alıp verin. Diyafram kasınızı hissetmeye çalışın.
  3. Egzersiz 3: Çok güzel bir çiçek kokladığınızı hayal edin. Derin derin nefes alın. Omuzlarınız yukarı doğru hareket etmiyorsa diyafram kasınızı hissediyorsunuz demektir.

Diyafram kasınızı hissedip doğru nefes aldığınızı düşünüyorsanız, artık diyafram nefesi teknikleri adlı yazımıza geçebilirsiniz.

Doğru nefes burundan alınıp ağızdan mı verilir?

Bize okulda öğretilen burundan nefes al ağızdan verdi. Eğer meditasyon için nefes egzersizleri yapıyorsanız bu doğru bir önerme. Ancak bizim konumuz olan diksiyon solunumu yapacaksanız yanlış bir önerme olacaktır. Nefes hem ağızdan hem burundan alınır ve kademeli olarak ağızdan verilir. Özellikle ses sanatçısı veya tiyatro sanatçısı olmak istiyorsanız…

Doğru nefes almanın faydaları

Burada uzun uzadıya doğru nefes almanın yararlarından bahsetmeyeceğiz. Ancak şunun kesinlikle belirtilmesinde fayda var: Bu tekniklerin önemini kısa vadede stres, panik atak gibi hastalıklarından kurtulmak için anlayacaksınız. Uzun vadede ise getirileri çok olacak. Özellikle iki yıldan sonra yaşam kalitenizin nasıl attığına sizde şaşıracaksınız. Diyafram nefesinde akciğerler tam kapasite dolar, bu yüzden de tam kapasite çalışmış olur. Herhalde bu kadar bilgi şimdilik yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir