Ana Sayfa / Doğru Nefes / Diyafram Nefesi Teknikleri

Diyafram Nefesi Teknikleri

Doğru nefes alma tekniklerine geçmeden önce bilmeniz gereken bazı şeyler var: Bu tekniklerden size uygun olanını seçip her gün on dakika yapacaksınız. Nefesi hızlı alıp yavaş vermeye çalışacaksınız. Aşağıda verdiğimiz nefes sayma sayılarının oranları önemli, illa aynı sayıyı uygulayacaksınız diye bir şey yok. Sayıları içinizden sayın.

Doğru Solunum Diyafram Nefesi
Diyafram Nefesi Alma Teknikleri
  • İlk olarak benin en çok tuttuğum egzersizden başlayacağız, çünkü bu şekilde diyafram nefesi almanız çok yüksek. Bir sandalyenin ucunda oturun. Gövdenizi eğin, kollarınızı bacaklarınızın arasına alın ve sıkıştırın. Başınızı ellerinizin üzerine koyun. Bu şekilde dörde kadar sayıp nefes alın, nefesinizi ikiye kadar sayıp tutun ve sekize kadar sayıp nefesinizi verin.
  • Dik oturun ve derin bir nefes alın. Nefesinizi iradeli bir şekilde tıslayarak yavaş yavaş verin. Göğsünüzdeki bütün hava boşalana kadar devam edin. Diyaframınızı hissetmeye çalışın.
  • Ayakta dik durun, ayaklar omuz hizasında olsun. Derinden bir nefes alın, akciğerlerinizin alt kısımlarına kadar hava dolduğunu hissedin ve ardından çıh, çıh, çıh diye kısa aralıklarla nefes verin. Diyafram kasınızı hissetmeye çalışın
  • Kaburga nefesi: Diz kapaklarınızı kırıp topuklarınızın üzerine oturun. Ellerinizi arkaya doğru götürün. Sırtınızın altına, kaburgalarınıza koyun. Bu şekilde dörde kadar sayarak derin nefes alın. Kaburgalarınızın hareket ettiğini hissedin. İçinizden sekize kadar sayıp nefesinizi verin.
  • Dik oturun ve kesik kesik çiçek koklar gibi nefes alın. Yine her zaman olduğu gibi diyaframı hissetmeye çalışın. Sonra yavaş yavaş puf diye bir kerede nefesinizi verin.
  • Dik oturun derin ve hızlı bir şekilde nefes alın. Nefes verirken büyük tuvaletinizi yaparmış gibi ve bir kerde nefesiniz bitene kadar devam edin. Burada amaç belinizin yanlarının da kasıldığını hissetmek.
  • Mekik nefesi: Sırt üstü yatın ve mekik sırasında bacaklarınızın kalkmaması için bacaklarınızı bir sandalyenin altına koyun. Ellerinizi göğsünüzün üstüne çaprazlama koyun. Nefes alırken yavaşça doğrulun ve yine yavaşça soluk verirken yere uzanın. Burada amaç aynı zamanda karın kaslarınızı da güçlendirmek.

Bir yorum var

  1. Bu tekniklere ihtiyacınız yok ve ben zaten diyafram nefesi alabiliyorum diyorsanız bile otururken ya da ayakta nasıl olursa olsun günde 10 dakika diyafram solunumu yapmanız gerekiyor ki diksiyonda ilerleme gösterebilesiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir