Ana Sayfa / Diksiyon Blog / Diksiyona Başlangıç

Diksiyona Başlangıç

Diksiyona Başlangıç

İlk olarak diksiyon nedir sorusuna cevap vererek başlayalım: diksiyon nedir yazımız bu sayfadadır. Eğer ben buraları geçtim artık diksiyonun önemini anladım diyorsanız hemen konuya girelim. Bu işte birinci kural çalışmak, bunu sık sık duyacaksınız: ÇALIŞMAK. Azim ve sebat göstereceksiniz. Hiçbir şey biranda olmaz. Özellikle diksiyon eğitimi bir ömür sürer. Bunun ilk 2 senesi biraz sıkı çalışmanızı gerektirir. Bu iki senenin ilk altı ayı ise daha sıkı çalışmanızı gerektirir. Bir diksiyon kursuna gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü dinleme yani doğru telaffuzları duymanın yeri yadsınamayacak derecede değerlidir. Benim diksiyon kursuna gidecek param ya da vaktim yok diyorsanız sitemizi takip etmeniz size belirli bir yere kadar yardımcı olacaktır.

İlk altı ay neredeyse iki saatinizi diksiyon çalışmalarına ayırmalısınız. Çalışmalar gevşeme hareketleri ile başlar. Yapabiliyorsanız meditasyon yapın. Yapamam ya da yapmam diyorsanız beş dakika boyunca ayak parmaklarınızdan başlayarak vücudunuzdaki bütün kasları kasıp gevşetin, rahatlayın yani. Kendinizi sevdiğiniz, istediğiniz bir yerde hayal edin. Bu işlem bittikten sonra sıra geldi konuşma organlarımızın kaslarını çalıştırmaya, yani çene ve dil kaslarımızı geliştirmeye. Bunla ilgili de sitemizde bolca veri mevcuttur. Aynı sporcuların kaslarını çalıştırdığı gibi dil ve çene kaslarınızı çalıştıracaksınız. Bu arada üç dört sakızı birleştirerek büyük bir sakız yapın, çalışmaların dışında devamlı çiğneyin.

Sırada nefes egzersizleri var, 15 dakika diyafram nefesi egzersizleri yapacaksınız. Diyafram nefesi teknikleri yazımızdan kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Eğer diyafram nefesi ile daha tanışmadıysanız önce doğru nefes alma adlı yazımızı okumalısınız.

Şimdi geçelim diksiyon derslerine: Diksiyon Dersleri kategorimiz burada. Diksiyonda dinlemek çok önemlidir. Bu yüzden size Levent Dönmezin sitesini önereceğim. Bildiğiniz gibi kendisi ses sanatçısı. Çeşitli belgesellerden hatırlayacaksınız sesini. Birde sitesinde söyleniş sözlüğü var ki ben böyle bir çalışma görmedim, varsa bana iletmenizi isterim.

Son olarak istikrarlı olun, disiplinli çalışın, azim ve sebat gösterin. İlk 3 ay içinde kendinizdeki ilerlemeyi görecek ve bu sizi daha da yüreklendirecektir.

Bir de bunlara bakın

Diksiyon Kursu Nedir?

Diksiyon Kursu Nedir?

Diksiyon Kursu Ne İşe Yarar? Modern zamanlarda kişisel gelişim için pek çok eğitime katılmakta ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir