Ana Sayfa / Diksiyon Blog / Diksiyon İçin Gevşeme Egzersizleri

Diksiyon İçin Gevşeme Egzersizleri

Diksiyon İçin Gevşeme Egzersizleri
Diksiyon İçin Gevşeme Egzersizleri

Muhatabınız olan konuşmacı size nasıl güven telkin eder? Örneğin, sürekli duraksayan, virgül yerine noktalı konuşan, kelimelerini sürekli değiştiren; kısaca kendinden emin olmayan bir konuşmacı sizi etkileyebilir mi? Hele ki, konuşurken çekingen bir üslup benimseyen konuşmacının iletişimde neredeyse hiçbir şansı yoktur. Bu noktada diksiyonda gevşeme konusunun önemi öne çıkmaktadır. Nefesi doğru kullanmak, konuşurken yutkunmadan ve kesintiye uğramadan devam edebilmek için gerekli olan gevşeme hareketleri hakkında bilgi sahibi olabilmeniz verdiğimiz eğitimlerimizde gevşeme egzersizleri dahil olmak üzere etkili iletişim teknikleri öğretilmektedir.

Kendini dinleme kavramı, ses ve konuşma eğitimi için büyük bir konudur. Bu sırada yapılan alıştırmalar, mantık ve zihin tarafından kavranmayacak, ancak yalnızca hissi ile algılanabilen değişebilen gelişmelerdir. Nefes alırken, teorik olarak havanın vücudumuza nasıl girdiğini, hangi organlarda dolaştığını ve ne gibi değişiklikler olduğunu bilirsiniz. Ancak solunum sırasında vücudunuzdaki bu değişiklikleri hissedemezseniz, teorik bilgi de bizim pek işe yaramaz. Kendimizi konuşmaya, kendimizi dinlemeye, gerçeklerimizin ve hatalarımızın farkında olmaya ve gerekli müdahaleleri bulmaya çalışmamalıyız.

Her gün uyandığımızda binlerce düşünce beynimizden geçer. Vücudumuz binlerce kas hareketi yapmakta ve bunların yönetimini gerçekleştirmektir. Örnek olarak, masadan bir bardak su alıp içtiğimizde kaslarımızı kullanıp kullanmadığımızı düşünmüyoruz, bardağı yerine koyuyoruz ve bu süreç sırasında vücudumuzda ne gibi değişiklikler olduğunu fark etmiyoruz. Nefes almada da durum böyledir. Nefes alırken ve nefes alırken, sesleri dönüştürme sürecinde vücudunda birçok değişiklik vardır. Bunlara günlük yaşamda dikkat edilmemekle birlikte, bireyin diksiyonda gevşeme eğitiminin başında bu sürecin farkında olması, vücuttaki değişimleri gözlemlenmesi ve bilinçlenmesini sağlamak çok önemlidir. Bu nedenle nefes alma gibi en basit ve doğal işlem bile adım adım gerçekleşir. Bu, vücutla ilgili her gevşeme egzersizlerinde yapılmalıdır. Böylece vücut daha verimli bir şekilde kullanılabilir, sorunlar daha kolay fark edilebilir. Herkesin kendine özgü belli başlı konuşma, hareket ve hareket alışkanlıkları vardır. Yaşamını renklendiren ve ilginç hale gelen bu insanlar farklılıklarıdır.

Nefesi Kullanmak

Akciğerlerimize giren hava atıldığında, ses tellerimize vurmasının bir sonucu olarak dilin sesleri ortaya çıkıyor. Bu nedenle doğru gevşeme harketleri ile nefes almak çok önemlidir. Konuşurken mümkün olduğunca diyaframdan nefesinizi doğru kullanmanız gerekmektedir. Diğer türlü sık ve derin nefes alımı konuşmada titreyen bir sese neden olur. Bu da dinleyicinin ilgisini çekmeyen yayvan bir konuşma olmasına neden olur.

Nefes alma alıştırmaları yapmak, aslında nefes alma ile zihninizi akılda tutmak için önemli bir adımdır. Nefes alma bir süreklilik döngüsünden oluşur. Başlangıçta nefesin içine çekildiğini ve dışarıya aktığını varsayıyoruz. Bununla birlikte, belirli bir süre nefeslerinizi denediğinizi ve nefesinizi dışa aktarmaya başladığınızı itiraf ederseniz, nefes almaya daha yakın hissedeceksiniz demektir. Bu, solunumunuzu ve kendinizle olan bağlantınızı fark etmenizi kolaylaştıracaktır. Bu, nefes almaktan daha kolay nefesimizi kontrol etmemizi sağlar, böylece daha fazla hava veremeyiz ve böylece nefes alma sürecinde daha fazla oksijene sahip olmamızı sağlarız. Derin nefes almak istersek, dışarıya nefes almaya başlamak önemlidir.

Neredeyse her kişi iyi konuşmak ve konuşurken çevresinin ilgisini görmek ister Hayatımızın her alanında olduğu gibi, kesintisiz ve kararlı egzersizler yaparak bu alanda başarılı bir şekilde çalışmak mümkündür ve gerektiğinde uzman yardım alarak başarılı sonuçlar alabiliriz. Yani doğru ses çıkarımı, güzel konuşmanın olmazsa olmaz koşuludur. Diksiyon, diğer yandan, daha geniş bir biçimde, doğru sesleri çoğaltabilmeleri için ses organlarının eğitilmesine odaklanır. Bu şekilde, diksiyon, önemli miktarda fonetik üzerine kuruludur. Güzel konuşmanın temelinde, nefesin doğru kullanımı, başka bir deyişle nefes dizginlenmesi vardır.  Bu da soluğun sınırlanması, zamanında yeterli miktarda nefes almak ve bu nefesin ses bilgisine (okuma veya konuşma) göre nefesin yavaş yavaş verilmelidir. Nefes alırken akılda tutulması gereken 2 kural vardır. Bunların ilki omuzlar ve göğüs üst kısmının hareket etmemesi; diğeri ise karın kaslarını biraz dışa doğru iterek diyafram kasında aşağıya inip genişlemesi için yeterli alan sağlamaktır. Böylece, doğru nefes alma güzel konuşmanızı sağlar ve konuşurken sıkıcı olmamanızın ön koşulu da budur.

Bir de bunlara bakın

Diksiyon Kursu Nedir?

Diksiyon Kursu Nedir?

Diksiyon Kursu Ne İşe Yarar? Modern zamanlarda kişisel gelişim için pek çok eğitime katılmakta ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir