Ana Sayfa / Diksiyon Dersleri / Diksiyon Dersi 4: Tekerlemeler

Diksiyon Dersi 4: Tekerlemeler

Diksiyon Dersi 4: Tekerlemeler
Diksiyon Dersi 4: Tekerlemeler

Diksiyon Tekerlemeleri

Diksiyon dersi 4’ün konusu tekerlemeler. En önemli derslerden biridir ve ayrıca eğlencelidir de. Etkili ve güzel konuşma için aşağıda vereceğimiz tekerlemeleri düzenli olarak çalışmanız elzemdir. Tekerlemeler genellikle birbirine çok benzeyen seslerden oluşur ve bu yüzden de zordur. Ancak disiplinli bir çalışma ile üstesinden gelebilirsiniz. Her zaman söylediğimiz gibi diksiyon çalışmaları sebat ister.

Tekerleme çalışırken kolay olanlardan başlayın ve zor olanlara doğru ilerleyin. Her gün 10 tekerleme çalışırsanız yeterli olur. Burada önemli olan tekerlemeleri doğru şekilde okumanız. Her zaman yapılan yanlışı yapmayın, yani tekerlemeleri hızlı okumayın! Yavaş yavaş başlayın ve normal hıza doğru ilerleyin. Doğru telaffuz edemediğiniz tekerlemeleri bir kenara not edin ve ertesi gün on tekerleme içinde onları yine çalışın.

Biz örnek olsun diye en çok kullanılan 10 tekerlemeyi vereceğiz. Siz bunlarla başlayın ve ertesi gün bunlara 10 tekerleme daha ekleyin. Eğer tekerlemeleri nereden bulacağım diyorsanız, google yardımcı olacaktır: Google’da Diksiyon tekerlemeleri. Kendinize bir tekerleme arşivi oluşturun. Diksiyonunuzu düzeltmek için bu işi önemseyin.

İlk etapta bazı tekerlemeleri söylemeniz size zor gelebilir. Mesela: “Siz bizim Çekoslavakyalılaştırdıklarımızdan mısınız yoksa siz bizim Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?” Hızlı bir şekilde okumaya çalışırsanız size çok zor gelebilir, diliniz dönmez ve yanlış söylersiniz. Yavaş söylemeyle başlayın. Sonra normal hızda devam edin. Eğer artık söyleyebiliyorum derseniz hızlı ve  doğru okumanızda bir mahsur yok.

Olmuyor, ben bu işi beceremem demeyin. Yılmayın. Azimli olun ve çalışın. Göreceksiniz ki başaracaksınız. İlk üç ay arşivinizdeki tekerlemeleri doğru şekilde seslendirebildikten sonra kendinizdeki ilerlemeyi farkedeceksiniz. Üç ay geçtikten sonra sadece zorlandığınız tekerlemeleri çalışmanız kafidir. Diksiyon çalışmalarında kural ilk 6 aydır. Bu süre zarfında sıkı çalışmanız gerekir. Bu altı ay içinde tekerleme dersini başarı ile bitireceğinizden emin olabilirsiniz.

  1. Pireli peyniri perhizli pireler tepelerse pireli peynirler de pır pır pervaz ederler.
  2. Elalem aladana aldı aladanalandı da biz bir aladana alıp aladanalanamadık.
  3. Al bu takatukaları takatukacıya takatukalatmaya götür. Takatukacı takatukaları takatukalatmam derse takatukaları takatukacıdan takatukalatmadan al da gel.
  4. Siz bizim Çekoslavakyalılaştırdıklarımızdan mısınız yoksa siz bizim Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?
  5. Şu karşıda bir dal, dal sarkar kartal kalkar. Kartal kalkar dal sarkar. Dal kalkar kantar tartar.
  6. Bu yoğurdu mayalamalı da mı saklamalı yoksa mayalamamalı da mı saklamalı?
  7. İbişle Memiş mahkemeye gitmiş, mahkemeleşmiş mi, mahkemeleşmemiş mi?
  8. Şemsi Paşa Pasajında dili büzüşeciler.
  9. Ocak kıvılcımlandırıcılarından mısın, kapı gıcırdatıcılarından mısın? Ne ocak kıvılcımlandırıcılarındanım ne kapı gıcırdatıcılarındanım.
  10. Bir tarlaya kemeken ekmişler, iki kürkü yırtık kel kör kirpi dadanmış. Biri erkek kürkü yırtık kel kör kirpi, öteki dişi kürkü yırtık kel kör kirpi. Kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürküne, kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin yırtık kürküne eklemişler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir