Ana Sayfa / Diksiyon Dersleri / Diksiyon Dersi 2: Ğ (Yumuşak G)

Diksiyon Dersi 2: Ğ (Yumuşak G)

diksiyon dersleri
Diksiyon Dersi 2

“Ğ” Harfinin Okunuşu

Diksiyon kuralları içerisinde yumuşak g harfini çıkarmak bizlere biraz zor geliyor. Sebebi ise Türkçe’nin yazıldığı gibi okunan bir dil sanılmasından kaynaklı. Aslında Türkçe yazıldığı gibi okunan bir dil değildir. Örnek olarak son cümlemizi ele alalım. “Değil”in telaffuzu şu şekilde olacaktır: “Türkçe yazıldığı gibi okunan bir dil diildir.” Bir hatırlatma yaparak devam ediyorum, bundan sonra örneklerimizde “diil” yerine “di:l” yazacağız. Okunuşta kural “:” gördüğünüz zaman kendinden önceki harfi bir kere daha uzatmaktır.

Yumuşak g harfini zaten hiçbirimiz telaffuz etmiyoruz. Dikkat ediyorsanız ğ harfi demeyiz, yumuşak g harfi deriz. Çünkü Türkçe’de ğ harfi okunuşta seslendirilmez. Mesela: “Ağrın var mı?” soru cümlesini a:rın var mı diye okuruz. Kimse boğazından ğ harfini çıkarmaz. Şimdi örneklere geçelim… Bu örnekleri de her gün tekrar etmeye çalışın. Özellikle doğru telaffuz edemediğiniz kelimeleri tekrar tekrar çalışın.

Ağaç (a:ç), ağız (a:z), ağır (a:r), ağrı (a:rı), ağabey (a:bey), ağda (a:da), ağıt (a:ıt), ağustos (austos), bağdaş (ba:daş), bağırsak (ba:ırsak), bağlantı (ba:lantı), bağnaz (ba:naz), çığır (çı:r), çiğdem (çi:dem), çoğul (ço:ul), sağlam (sa:lam), sığmak (sı:mak), iğne (i:ne), iğrenç (i:renç), doğum (do:um), oğul (o:ul), öğrenci (ö:renci), düğme (dü:me), züğürt (zü:rt), mağaza (ma:za), mağara (ma:za)

E ünlüsü ile ğ harfi birlikte olunca işler değişiyor. ğ harfi y harfine dönüşüyor. Örnekler:

Teğmen (teymen), eğlence (eylence), ciğer (ciyer), eğitim (eyitim), örneğin (örneyin), değişik (deyişik), meğer (meyer)

Fiillerle beraber ğ’nin okunuşu biraz zorlanıyor. Aslında okurken zaten kuralına göre seslendiriyoruz, sadece farkında değiliz. Dikkat ederseniz aşağıdaki kelimelerde aynı zamanda ünlü harf daralması da oluyor:

Gelmeyeceğim (gelmiyce:m), bakacağım (bakıca:m), seveceğim (sevice:m), durmayacağım (durmıyca:m), bozmayacağını (bozmıyca:nı), okumayacağını (okumıyca:nı), tartmayacağız (tartmıyca:z), seveceğiz (sevice:z)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir