Ana Sayfa / Diksiyon Blog / Camii mi Camisi mi?

Camii mi Camisi mi?

Camii mi Camisi mi?
Camii mi Camisi mi?

Camii, camisi hangisi doğru?

Hiç uzatmadan cevabı hemen verelim: Camisi doğru. Doğru yazım ve telaffuz konusunda dilimize giren Arapça kökenli kelimelerde genellikle tartışma oluyor. Biz ideolojik tartışmalara hiç girmeden konuyu diksiyon açısından ele alıyoruz ve konuya Türkçe kuralları açısından bakıyoruz.

Cami, bayi, sanayi, mısra, mevzi, terfi gibi Arapça’dan dilimize geçmiş kelimeler Arap alfabesinde ayın harfi ile biterler. Ayın Arapçada sessiz bir harftir. Türkçe kurallarına göre ünsüzle biten bir kelimeden sonra ünlü ile başlayan bir ek gelmesi gerektiğinden cami + i yani camii kullanımı bize doğru gelebilir. Fakat biz bildiğiniz gibi artık Arap alfabesi değil, Latin alfabesi kullanıyoruz. Bizim için artık bu kelimeler ünlü ile bitmiş sayılırlar. Dolayısıyla da ünsüzle başlayan bir ek gelmesi doğru yazım ve telaffuz olur.

Sonuç olarak camii, bayii, sanayii, mısraı, mevzii, terfii yanlış yazım oluyor. Doğru kullanımları ise: camisi, bayisi, sanayisi, mısrası, mevzisi, terfisi olacaktır. Doğru telaffuzları ise şu şekildedir: ca:misi, ba:yisi, sana:yisi, mısra:sı, mevzi:si, terfi:si.

Bir de bunlara bakın

Diksiyon Eğitiminin Faydaları

Diksiyon Eğitiminin Faydaları

Etkili konuşma anlamında diksiyon, efektif iletişim kurabilmek, kendini doğru ifade edebilmek ve hatta muhatabınızı etki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir