Ana Sayfa / Beden Dili / Beden Dilinde Tokalaşma

Beden Dilinde Tokalaşma

İletişimde beden dilinin önemini herkes bilir. Pekiyi beden dili neden önemlidir? Beden dili nedir? Beden dilinde tokalaşma ne kadar etkilidir? Bu yazımızda bu soruları cevaplayarak sizlere beden dili eğitimi hakkında bilgiler verecek, beden dili kursu sayesinde elde edeceğiniz yetilerin iletişim yeteneklerinizi taşıyacağı nokta hakkında açıklamalarda bulunacağız. Öncelikle beden dili hareketlerinden bahsedelim.

Beden Dilinde Tokalaşma
Beden Dilinde Tokalaşma

İnsanlar konuşmayı geliştirmeden önce beden dili ile müzakere ettiler. Beden dili insanlar ve ilk dil için anlaşmanın ilk aracı oldu. Beden dili nedir? İle ilgili literatür araştırmasında insanların, duygularını, düşüncelerini, arzularını, ihtiyaçlarını ve manevi zenginliğini diğer insanlarla paylaştı. Sosyologlar, eğitimciler ve dil uzmanları günlük iletişimde kullanılan kelime sayısının aşılmadığını tespit ettiler. Fakat insanlar, elleri, kolları, bedensel duruşları ve sözcükler haricindeki beden dili hareketleri ile iletişim kurar. İletişim, bu tür veya grup için beden dili olarak adlandırılır. Vücut dilinin en belirgin özellikleri, korku, öfke, hüzün, nefret, mutluluk, dikkat, ilgi, uyku, gerginlik ve şiddet içeren fenomenlerdir. Bu genel durumların yanı sıra, kültürden farklı davranış kalıpları vardır. Olayları algılama ve yorumlama kapasiteleri farklıdır ve insan fizyolojisindeki küçük ayrıntılar kişinin kendi biyolojik yapısını veya zevklerini yansıtır; Bu nedenle, evrensel varlıklar olarak, insanların ortak biçimlerine ve farklı algı biçimlerine dayanan geleneksel kültürler, jestler ve taklitler vardır.

İletişim Kavramı

Konuşma bir iletişim biçimidir, ancak iletişim için tek unsur değildir. Durum böyle olsaydı, insanların söylediklerini nasıl söylediğine önem vermek imkansız olurdu. Ellerini yumrukladığı, dişleri sıktığı, kendisini sevdiğini söylemesi ne kadar ikna ediciydi. Vücut dilinin farklı kimliklerle ve farklı imgelerle farklı biçimde algılanmasının altında yatan nedenler bunlardır. İnsanlar farklı zamanlarda, yerlerde ve durumlarda farklı davranıyor. Bir patron her zaman bir patron olamaz, bir baba daima bir baba değildir. Kişinin iç dünyasına göre zihinsel olarak kişiyi farklı algılar. Vücut dili, ana hakim olma ve bu farklılıkların yalnızca ana hatlara göre yaşandığı gerçeğine odaklanarak o anı yönetme sanatıdır.

İnsanlar ilk önce konuşmaya başlamadan önce vücut dili ile iletişim kurdular. Zaman içinde konuşma başlangıcı ile insanlar sözlü olarak vücut dili ile iletişim kurmaya başlamışlardır. Beden dilinin iletişim kavramı içinde sözsüz iletişim olarak ifade etmek mümkündür. İnsanların birbirleriyle ilk tanıştıklarından beri sahip oldukları ilk izlenimler, beden dili hakkında verilen mesajlar için büyük bir varlıktır.Sonuç olarak, insanlar ilk önce konuşmaya başlamadan önce vücut dili ile iletişim kurdular. Zaman içinde konuşma başlangıcı ile insanlar sözlü olarak vücut dilinden iletişim kurmaya başladı. Beden dilini iletişim kavramı içinde sözsüz iletişim olarak ifade etmek mümkündür. İnsanların birbirleriyle ilk tanıştıklarından beri sahip oldukları ilk izlenimler, beden dili hakkında verilen mesajlar için büyük bir varlıktır.

İletişim, insanlar için yadsınamaz bir eylem ağıdır. Her birey çevrenizdeki diğer varlıklar ile iletişim kurar. İletişim bazen ses, bazen metin veya resim, bazen de sözsüz hareketler olarak kullanılır. En iyi iletişim, farklı araçların birlikte bulunması ve tutarlılığı yoluyla sağlanabilir. Bir iletişim süreci olan iletişimde beden dili kursu ile doğru ve bilinçli kullanımı büyük önem taşımaktadır. Kişinin herhangi bir iletişim sırasında vücut dili hakkında verdiği bazı işaretlerin yalan veya samimi olmadığı anlaşılabilir. Ancak burada önemli olan kişiyi hemen yalancılıkla suçlamak ve izleyen diğer vücut dili hareketlerini dikkatle izlemektir.

Yüz yüze iletişimde başarılı olmak, kendi kendini değiştirme seviyesiyle ilgilidir. Aslında, olayları yönlendirebilme ayrıcalığına varabilen birey daha mutludur. Aynı zamanda, kendi başına barış içinde olmasını başarmış bir kişinin sağlıksız ilişkiler kurması muhtemel değildir. Bu noktada, beden dili iktidarda ortaya çıkacak ve böylelikle birey gerekli analizleri yapabiliyorsa, çevrede iletişim halinde olan kişinin sözlerine kapılmayacaktır. Beden dil eğitimi ve detayların vücut dilini çözerek çözebileceğini ve aslında gizli tutulduğunu ortaya koyuyor. Bu, beden dili eğitimi almış kişilerin insanların iç dünyası hakkında önemli ipuçları kazanmasına izin verirken, birey de şifresiz olma şansını kolaylıkla çözebilir. Beden dilinde tokalaşma bireyler arası iletişimde önemli iletişim ipuçlarından biridir. Beden dilinde tokalaşmada ellerin çok sıkı ya da varla yok arası olması tercih edilen bir tokalaşma değildir. Bireylerin birbirleriyle tokalaşırken göz teması kurulması beden dilinde samimiyeti ifade edeceğinden bireye artı kazandırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir